
10 та 11 квітня 2021 року за ініціативи та максимального сприяння грантового проєкту Програми ERASMUS +KA2 “MEDIATS” Чернівецький осередок Ліги студентів Асоціації правників України на чолі з їх керівником Діаною Драгомерецькою та юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича вже вдруге зібрали на своїй платформі учасників й спікерів Регіональної школи з медіації. Дана подія відкрила серію заходів присвячених святкуванню 30-чя відновленого юридичного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича.
У школі з медіації взяли участь вже практикуючі медіатори, юристи та студенти-правники різних курсів навчання зі всієї України.
Першого дня школи, 10 квітня, у якості відкриваючого спікера від приймаючої сторони Регіональної школи з медіації виступила гарант ОПП «Медіація» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 Право ЧНУ ім. Ю.Федьковича, завідувачка кафедри публічного права, співавтор підручника «Медіація у професійній діяльності юриста», голова ГО «Буковинський центр медіації», д.ю.н., доц. Руслана Гаврилюк з топовою темою «Чому правникам корисно володіти soft skills та навичками і техніками медіатора?», і розповіла про топ-10 навичок та soft skills для юристів, основні переваги медіації, техніки формування запитань й активного слухання, невербальну комунікацію, а також фреймінг і рефреймінг.
Наталія Мазаракі, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародного, цивільного та комерційного права Київського національного торговельно-економічного університету, дослідниця правових основ запровадження медіації в Україні, член робочої шгрупи Міністерства юстиціїї України із підготовки проєкту Закону України “Про медіацію” та “Про ратифікацію Сінгапурської конвенції ООН про угоди про вирішення спорів за результатами медіації”, розкрила учасникам школи тему саморегулювання медіаторів: яким воно має бути в Україні та наголосила на важливості запровадження спеціальної компетенції номер 8 (опановування альтернативними способами вирішення спорів) у магістерському стандарті підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 Право.
Про тонкощі й особливості трудової та організаційної медіації в Україні розповіла адвокат, медіатор, міжнародний експерт у сфері врегулювання трудових та господарських спорів, а також Голова Комітету з трудового права НААУ, лекторка Вищої школи адвокатури НААУ та Бізнес Школи КРОК, юрист з 13-ти річним досвідом роботи з господарськими та трудовими спорами у державних та приватних інституціях, а також засновниця Юридичної компанії «Довіритель» – Вікторія Поліщук.
Світлана Сергєєва висвітлила не менш цікаву тему також – «Медіація та її застосування представниками правничих професій». Світлана є адвокатом, медіатором DAA (Deutche Anwalt Akademie), партнером “Юридичного бюро Сергєєвих”, віцепрезидент Української Академії Медіації, координатором Комітету медіації Асоціації правників України, та заступником Голови Комітету медіації та інших видів альтернативного врегулювання спорів Ради адвокатів Одеської області, а ще Головою Відділення Асоціації правників України в Одеській області, експерт Проєкту ЄС “Pravo-Justice”.
І завершила перший день II Регіональної школи з медіації асистентка кафедри публічного права, керівниця лабораторії медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права, медіаторка, членкиня ГО «Буковинський центр медіації», представниця міжнародного проєкту «Школа інженерів порозуміння», а також керівник проєкту «Юридичні клініки – агенти медіації» Лідія Нестеренко, з темою «Про що цей крик або Інструменти медіації для налагодження порозуміння в громадах».
Другий день розпочала традиційна партнерка Регіональної школи з медіації сертифікована бізнес-медіаторка (Академія ТПП Мюнхена та Верхньої Баварії), сімейна медіаторка, сертифікована бізнес-тренерка та юристка, Радник податкової та митної справи І рангу, а на сьогодні й керуючий партнер Commercial Mediation Group – Ольга Тютюн, яка розповіла про глухі кути та сліпі завулки в процесі медіації, типологію тупикових ситуацій, перепони у переговорах, недобросовісність учасників медіації, можливі кроки виходу з «глухого кута», а також стратегії роботи з “глухими кутами” і «сліпими завулками» в медіації. Пані Ольга зуміла креативно налаштувати учасників школи та цікаві та плідні дискусії.
Ірина Доценко, співзасновниця колабораційного центру WIN-WIN, сертифікована сімейно та бізнес медіаторка, членкиня Національної Асоціації Медіаторів України, Асоціації Сімейних Медіаторів, Ліги Медіаторів України, Української Академії Медіації, юристка з 15-річним досвідом робити в різних галузях права та волонтерства в соціальних проєктах «Доступ до медіації для незахищених верств населення» та «Доступ до медіації в сімейних та спадкових спорах» розкрила надзвичайно цікаву тему, яку корисно послухати та застосувати не тільки практикуючим медіаторам, юристам та студентам, а й кожному у реальному житті, а саме «Переваги сімейної медіації».
Про виклики та можливості впровадження соціальної послуги посередництва (медіації), етапи соціальної послуги медіації, медіабельність, отримувачів та надавачів соціальної послуги медіації розповіла Катерина Наровська. Катерина – медіатор, супервізор, тренер з медіації та комунікації, магістр права, фасилітатор, співзасновник, Почесний член і віцепрезидент ГО «Національна асоціація медіаторів України» (НАМУ), співрозробник навчального курсу «Практичне застосування медіації» для Національної школи суддів України, співавторка підручника «Медіація у професійній діяльності юриста», “Засади навчання базовим навичкам сімейного медіатора”, а також сертифікований експерт Національною асоціацією адвокатів України (НААУ).
Розкрила медіацію для кожного по-новому і наступна спікерка – психолог, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології, завідувачка кафедри психології факультету педагогіки, психології та соціальної роботи ЧНУ ім. Юрія Федьковича Ярослава Андрєєва, яка має досвід особистого навчання психотерапії і консультуванню в сертифікованих Міжнародних програмах FORGE, а також в проєктах Української Спілки Психотерапевтів. Її тема – «Емоційна стійкість медіатора», де знайшли відбиток такі питання, як флексибельність (гнучкість) медіатора, особистісні критерії неефективної, низькопродуктивної діяльності, найважливіші компоненти професійної майстерності сучасного спеціаліста, а також була проведена надзвичайно цікава практика, а саме діагностика соціального інтелекту, де учасники школи могли через субтест виміряти фактор пізнання перетворення поведінки й здібність розуміти зміст значень подібних вербальних реакцій людини в залежності від контексту ситуацій, які їх викликали.
І на завершення другого дня учасники мали змогу послухати й поставити питання традиційній партнерці нашої школи з медіації – Наталії Ковалко на тему «Медіація як альтернатива вирішення бізнес-конфліктів». Наталія є доктором юридичних наук, доцентом кафедри фінансового права Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокатом, фундатором та членом Наглядової ради Руху юристів України VIRU, членом Кваліфікаційної палати КДКА Київської області, бізнес-медіатором, національним експертом міжнародних проєктів, а також членом Науково-консультативної ради при Верховному Суді, співавтором підручника «Медіація у професійній діяльності юриста».
Школа пройшла надзвичайно цікаво, динамічно та креативно, всі спікери й учасники отримали чудову можливість зануритись у світ медіації, її переваги у професійній діяльності правника, збагатились новими знаннями й навичками. У роботі школи брало участь 50 учасників, а загалом впродовж 10-11 квітня платформу школи на сайті Чернівецького осередку Ліги студентів АПУ та через Facebook Live відвідало близько 1000 осіб.
Дякуємо всім за проявлений інтерес! До нових зустрічей!