Human Rights Forum 2.0

2020/October/03 - 2020/October/04 All day

3-4 жовтня відбувся всеукраїнський форум з прав людини, який вже вдруге організував Львівський осередок Ліги студентів АПУ.

 

Відкрив захід Микола Гнатовський з лекцією на тему: «Новітнє трактування ЄКПЛ, її значення для України», у якій  детально розповів про основні акценти Конвенції, зосередивши увагу на цілях та принципах цього нормативно-правового акту, зокрема об’єднанні держав навколо спільної мети – забезпеченні прав людини. Пан Микола наголосив на тому, що Конвенція не є політично нейтральною, а також приділив достатньо уваги ЄСПЛ та його рішенням. Спікер визначив важливість Конвенції для України, особливо її актуальність на рубежі 2014-2020 рр. Також пан Микола поділився власним досвідом, пов’язаним з реагуванням на порушення прав людини, та відповів на запитання наших учасників.

 

Продовжила наш захід Ольга Поєдинок з лекцією на тему: «Право на громадянство у міжнародному та в українському праві». Пані Ольга розмежувала поняття «громадянина» та «патріота», а також їхні політичні та юридичні аспекти. Ми розглянули статуси біпатридів та апатридів, підходи до інституту громадянства різних держав та інститут подвійного громадянства в Україні, а також згадали Конвенцію про скорочення осіб без громадянства й визначили вплив міжнародного права на регулювання питань громадянства, зокрема колізій, які виникають.

 

Наступною відбулась панель за участі Олександра Мельника, Владислава Власюка та Артема Кобріна, темою якої було питання штучного інтелекту та його правосуб‘єктності.

 

У першій частині спікери згадали таких відомих науковців, як Алана Тюрінга, Стівена Хокінга та Ілона Маска, а також розповіли про їхні напрацювання та ставлення до розвитку ШІ.

 

Згодом ми постарались розмежувати зміст правосуб‘єктності людини та робота, врахувавши зокрема такий аспект, як емоційний інтелект, навівши приклади дельфінів та робота Софії.

 

Також наші гості апелювали до прецедентів ДТП за участі автоматизованої системи управління Теслою у США та поділились своїми думками щодо кримінальної відповідальності за злочини, вчинені ШІ.

 

Завершальна частина панелі була присвячена питанням кібербезпеки та збройних конфліктів, а також можливості заміни в останніх людей роботами.

 

Впродовж панелі наші учасники задавали безліч практичних, на думку спікерів, запитань, тож найактивніші отримали призи за сприяння партнерів нашого заходу.

 

Після запальної панелі відбулась не менш запальна лекція від Марти Чумило – правозахисниці та заступниці голови центру «Жіночі перспективи». Пані Марта розповіла про проблеми домашнього насилля та його гендерної зумовленості, розмежувавши спершу поняття «стать» та «гендер», та підкріпила розповідь усім відомим актом – Стамбульською конвенцією від 2011 року. Україна конвенцію підписала, проте у формулюванні, що виключає можливість ратифікації.

 

Закривала лекційну частину першого дня Юлія Лісова з доповіддю на тему: «На що здатна стратегічна справа?», розповівши, за якими критеріями відбирають стратегічну справу та як за допомогою неї можна досягнути системних змін у правовій сфері на благо суспільства.

 

Після невеликої перерви відбувся кейс-чемпіонат від «Мицик, Кравчук та партнери», за результатами якого перемогла учасниця Анастасія Падура, тож вона матиме змогу пройти стажування у вищезгаданій фірмі. Учасники, що зайняли друге та третє місця, будуть нагороджені призами від партнерів нашого заходу.

 

Сонячний ранок неділі почався з лекції Тетяни Олексіюк. Вона розповіла нам про закріплення права “знати” на міжнародному та національному рівнях та про свій досвід захисту цього права в суді. Пані Тетяна звернула увагу на важливість запитів про надання публічної інформації в Україні та тонкощі розрізнення таких запитів від звичайних звернень громадян. В кінці Тетяна поділилася лайфхаками – як формулювати запитання так, щоб не втопитися в океані води, якою люблять приправляти свої відповіді посадовці.

 

Наступна спікерка – Марина Корнієнко – розкрила для нас різні аспекти сурогатного материнства та його правове регулювання в Україні.

 

Також пані Марина поділилася з нами практикою, яка склалася закордоном, та цікавими історичними фактами: коли вперше зроблено таку операцію, як суспільство потрохи відходило від традиційного сурогатного материнства, коли дитину виношує родичка подружжя, та багато іншого.

 

Останнім на Форумі виступив Володимир Боряк, який занурив нас в діяльність всіма відомого органу – Європейського Суду з прав людини. Він до дрібненької деталі роз’яснив і показав нам, як правильно оформити заяву до Суду. Це є чи не найважливішим кроком, адже на етапі подачі Суд відсіює близько 90% заяв, що надходять до нього. ? Майже до кожної тези, яку пояснював нам Володимир, він старався додати приклад або конкретну справу.  Наостанок пан Володимир поділився з нами своїм досвідом роботи юриста в Секретаріаті Суду, що стало чудовим завершенням Форуму.

 

Крім цього, всі спікери із задоволенням відповідали на запитання від глядачів, за що їм теж окрема подяка.

 

Тому хочемо подякувати всім, хто брав у цьому участь, а в першу чергу – спікерам, які виділили свій час на підготовку та проведення лекцій.

 

Також дякуємо всім партнерам, без допомоги яких цей захід теж був би неможливим: нашим постійним партнерам Ario Law Firm, Gracers Law Firm та Amigo Partners;та  партнерам Форуму, які забезпечили подаруночками активних учасників лекцій та переможців кейс-чемпіонату: Andre Tan, Marmur Store, Legal High School, Академія Консалтингового Бізнесу, print.fm та Hello Space.

 

За проведення кейс-чемпіонату ми дуже вдячні Олегу Мицику – керуючому партнеру АО “Мицик, Кравчук і партнери”, та Ользі Джочці — партнерці T&M Вoutique Law Firm.

 

І наостанок – дуже дякую всім учасникам, що були з нами, будемо раді бачити вас на наших нових заходах.  Якщо ви не змогли прийти на якусь з лекцій, хоч і дуже хотіли – всі записи можна знайти на нашому YouTube-каналі. Тому, welcome, як то кажуть.